Învăţământ

Şcoala noastră are o puternică tradiţie. Contăm pe calităţile pe care le cultivăm la elevii noştri: seriozitatea, punctualitatea, spiritul de echipă, aprecierea muncii celorlalţi şi competitivitatea. Toate acestea constituie mobilul pentru atingerea standardelor de calitate.
Într-o şcoală a calităţii "Educaţia este arta încurajării şi a dragostei pentru învăţătură"

Elevii noştri pot adesea găsi şi explora subiecte în afara programei şcolare ca parte a curriculumului la decizia şcolii, de care suntem mandri pe bună dreptate.Credem că succesul la examene (care să recunoaştem este esenţial pentru elevii noştri) este rezultatul muncii depuse de profesori şi elevi care sunt pasionaţi de ceea ce studiază. Un sfert din elevii noştri, de obicei, isi continua studiile la cele mai bune licee ale Craiovei .