Despre Şcoala Romanescu

Şcoala Romanescu este un amestec unic de modernitate şi valori tradiţionale .

Noi suntem mândri de elevii noştri care pleacă de la noi ca tineri adolescenţi, cu principii, cunoştinţe şi imaginaţie. Ei duc valorile şcolii noastre în comunitate şi în liceele renumite ale oraşului.

Acum, în secolul al XXI-lea, şcoala şi slujitorii ei se află în faţa unor noi cerinţe, în faţa unor noi provocări, ştiut fiind faptul că:„Educaţia este arta încurajării şi a dragostei pentru învatătură". Urmărim ca instituţia noastră să întâmpine nevoile de dezvoltare ale copilului nu numai prin intermediul procesului instructiv-educativ, ci şi prin organizarea de cursuri opţionale, să descopere şi să încurajeze tot ce e mai bun la toti copiii, lăudându-le realizările. De asemenea, o preocupare centrală este aceea de a asigura educaţia morală a tuturor elevilor, ridicarea gradului lor de civilizaţie. Nu neglijăm nici parteneriatele cu parinţii, ori dintre elevii şcolii noastre şi cei ai altor şcoli din UE şi de ce nu, din oricare altă tară de pe glob. Din dorinţa ca şcoala noastră să aibă o mai puternică personalitate, am instituit uniforme pentru elevi şi am gândit că sigla a instituţiei noastre o piramidă.