Istoric

Înfiinţată la 1 septembrie 1970, Şcoala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 29, şi-a deschis porţile la data de 15 septembrie1970, cu un număr de 22 de clase şi cu un efectiv de 705 elevi.
Începând cu anul 2001, Şcoala Nr. 29 a luat numele lui Nicolae Romanescu, personalitate de prestigiu a judeţului nostru, care a trăit între anii 1853 şi 1931. Orientarea spre acest nume a fost determinată de faptul ca Nicolae Romanescu, consilier comunal al orasului Craiova, apoi deputat şi senator, şi-a adus o importantă contribuţie la reorganizarea şcolilor primare.
Pe lângă grija sa pentru reţeaua de învaţamânt, Nicolae Romanescu a contribuit la modernizarea orasului prin lucrări edilitar-gospodaresti, cum ar fi: aducerea apei potabile, iluminatul public, pavarea străzilor si amenajarea pietii centrale.
La iniţiativa sa, se realizează între anii 1901-1902 Parcul Romanescu, proiectat de peisagistul francez E.Redont. Acest parc a fost inaugurat în 1903, iar proiectul primeste Medalia de Aur la Expoziţia Universală de la Paris din 1900.
În 1975 a fost înfiinţată Şcoala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 31 (devenită ulterior "Th. Aman") prin preluarea unei parţi a elevilor si profesorilor de la Şcoala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 29.
Începând cu 1 septembrie 2010, prin comasare, cele doua şcoli se reunesc ca Şcoala Generală cu Clasele I-VIII Nr. 29 "Nicolae Romanescu".
Ca urmare a restructurării reţelei şcolare denumirea actuală este Şcoala Gimnazială "Nicolae Romanescu"