Înscrierea la clasa pregătitoare

Preînscrierea la clasa pregătitoare se va face la sediul B (destinat ciclului primar de învăţământ) în zilele lucrătoare din perioada 01-17 februarie 2014. Zilnic, în perioada menţionată, programul de preînscriere este 8.00-15.00
  • Documentele necesare la înscrierea fiului/fiicei dumneavoastra sunt:
  • Copie a certificatului de nastere al copilului
  • Adeverință cu vaccinările copilului, eliberată de medicul de familie.
  • Copii ale actelor de identitate ale parintilor sau ale tutorilor legali.
  • Cerere de inscriere (formular furnizat de catre scoala)
Pentru copiii de clasa pregătitoare care împlinesc vârsta de 6 ani între 1 septembrie și 31 decembrie 2014 și care doresc să fie înscriși este necesar avizul psihosomatic de la C.J.R.A.E. Pentru evaluarea psihosomatică este necesară programarea telefonică (tel. 0251590222, 0351170373) și următoarele documente:
  • Adeverință cu mențiunea “Clinic sănătos. Apt pentru înscrierea la școală”, eliberată de medicul de familie;
  • Copie după Certificatul de naștere al copilului;
  • Adeverință cu vaccinările copilului, eliberată de medicul de familie.
  • Copii ale actelor de identitate ale parintilor sau ale tutorilor legali.
  • Cerere de inscriere (formular furnizat de catre scoala)

Puteţi opta, la momentul înscrierii, pentru programul şcoală după şcoală. Acest program se desfăşoară între orele 12.00-17.30, timp în care copilul se poate recrea, poate lua masa, îşi face temele pentru a doua zi de şcoală dar poate şi să-şi descopere/perfecţioneze talentul de pictor, dansator sau sportiv.

Şcoala Gimnazială "Nicolae Romanescu", sediul B

Înscrierea se va face cu prioritate pentru copiii care locuiesc în circumscriptia şcolii noastre. În limita locurilor disponibile sunt admişi copii din orice altă zonă.

Concursul naţional de matematică "Micul Arhimede"

A devenit deja o tradiţie ca în luna decembrie şcoala noatră să organizeze acest concurs cu o numeroasă participare a elevilor şi profesorilor din tară.

Claroline

este o platformă de eLearning şi eWorking care permite profesorilor să creeze cursuri online şi să dirijeze activităţile de formare ale elevilor prin Internet.

Parteneriate cu comunitatea

O mare parte a profesorilor şi elevilor şcolii sunt implicaţi în parteneriate şi acţiuni de voluntariat

Asociaţia Nicolae Romanescu

A fost înființată pentru a susține dezvoltarea școlii.